MOTTO
"Dej mi mladou duši, Pane. Ať nenaříká, nereptá. Dej, ať neberu moc vážně své pošetilé malé já. Dej mi, prosím, humor Pane a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života a umím druhé potěšit."

Zeměpis

Cestopis, 7000 km po Evropě za dva týdny

24. července 2015 v 21:48 | Štefan Klíma
Na začátku července 2015 jsem se s rodinou vydal na "poznávací cestu" po Evropě. Za dva týdny jsme najeli 7000 km a myslím, že cesta stojí za krátký popis.

V neděli jsme po "okresních" silnicích brouzdali Norimberských okresem. Silnice byli krásně prázdné a octávka sic plná po okraj (4 členná rodina a plný kufr) si jen předla. Motor všechna převýšení zvládal bez nejmenších problémů a téměř jsem nemusel přeřadit ze šestky níž. U Norimberka jsme najeli na dálnici a projeli celé Německo po dálnici až na Francouzské hranice k městu Mulhouse. I při průměrné rychlosti na dálnici 120 km/h dle GPS se spotřeba udržela na suprových šesti litrech (dle tankování).

Ve Francii jsme se rozhodli (již předem), že pojedeme mimo placené dálnice. Jednak jsme si chtěli Francii lépe prohlédnout, a jednak jsme chtěli trošku za mýto ušetřit. Jeli jsme přes Belfort, Besancon do městečka Lons-Le-Saunier. Krom hezkých center měst jsme si prohlédli nádhernou přírodu, včetně skal kousek před cílem prvního dne. Podcenil jsem však, že je neděle a že ve Francii bude problém s tankováním. Zde jsem prvně zalitoval, že octavia má malou nádrž. Hodilo by se ještě 10 litrů. Pumpy jsou zde daleko od sebe a buď bylo v neděli zavřeno, nebo samoobslužná pumpa nebrala naše platební karty. Nakonec se mi podařilo natankovat, ale trošku nervozity ve mně bylo. Podotýkám, že jsme jeli zrovna v období veder a tudíž nonstop s klimatizací. Považuji tak šestilitrovou spotřeba za naprostou nádheru. A podotýkám, že jsem se neploužil, neb vzdálenosti byly značné. Na konci dne ukazoval počítač průměrnou rychlost za celý den 106 km. Silnice byly díky neděli prázdné a jelo se úplně v pohodě.

Druhý den jsme pokračovali na jih Francie ke Španělským hranicím. Opět po silnicích bez mýtného. Většina byla po N7, ale pod Lyonem

Mayské pyramidy Tikal

23. července 2013 v 9:13 | Štefan Klíma
Další úžasná panoramatická podívaná:

Rio de Janeiro - Socha Ježíše - panorama

26. prosince 2012 v 17:52 | Štefan Klíma
Úchvatné, nádherné...prostě to stojí za to vidět:


Další perlička, tentokráte Tádž Mahal

28. srpna 2012 v 20:50 | Štefan Klíma
Nádhera, luxus....

Maledivy - panoramaticky

5. srpna 2012 v 21:30 | Štefan Klíma
Naprosto luxusní dovolená zde:

Nazca - panoramaticky - super ;)

12. dubna 2012 v 22:47 | Štefan Klíma
V následujícím odkaze je krásné panorama: http://www.airpano.ru/files/Nazca-Lines-Peru/2-2

Pyramidy - panoramatické pohledy

29. března 2012 v 20:44 | Štefan Klíma
Tak tento odkaz je opravdová bomba. Kochejte se pyramidami:

Jako v pohádce. 10 nej hradů a zámků

30. listopadu 2011 v 22:25 | Štefan Klíma

Prastará evropská historie je plná legend a mýtů. Dědictví dávných vládců sice už vybledla, ale odraz jejich časů se zachoval v jejich sídlech. Server vydavatelství Lonely Planet připravil přehled nepohádkovějších hradů a zámků, kde se legendy stále mísí s realitou.

Advent na hradech a zámcích.

30. listopadu 2011 v 19:30 | Štefan Klíma
Hrady a zámky se sice uzavřely už koncem října, ale v příštích dnech ožijí adventními akcemi. O víkendu například budete moci navštívit hrad Křivoklát nebo Bouzov. Tady je přehled nejzajímavějších akcí v prosinci:
"Hrady, zámky a další památky v naší správě připravily jako každoročně řadu adventních akcí,"

Nádherný panoramatický multimediální pohled na Machu Picchu

8. října 2011 v 20:17 | Štefan Klíma
Podařilo se mi objevit stránky s parádně vytvořenými panoramatickými pohledy na jeden z divů světa Machu Picchu. Najdete jej :

Pokochejte se nádhernými pohledy. ;)

Pochoutky z různých končin světa

4. října 2011 v 19:31 | Štefan Klíma
Nevím, ale asi bych si nepochutnal...:D

Bolívie - vysokohorská země bez kyslíku

2. října 2011 v 12:07 | Štefan Klíma
Honit se za míčem v nadmořské výšce jen o něco málo nižší než alpský vrchol Mont Blanc je jen pro trénované borce. Ovšem hlavní město Bolívie nabízí podobnou atrakci každý týden. A oddaní fanoušci naplní stadion při každém zápase a fotbalem se baví. Až z toho jde strach.

Slavná katedrála Sagrada Familia - Barcelona

25. září 2011 v 9:33 | Štefan Klíma
Sagrada Familia
BARCELONA - Slavná katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina), která se nachází v centru katalánské metropole Barcelony, bude dostavěna nejpozději v roce 2028. Uvedl to Joan Rigol, předseda výboru pověřeného dokončením této baziliky z dílny architekta Antonia Gaudího.

Stále se skloňuje Lybie

13. září 2011 v 14:39 | Štefan Klíma
To by mě zajímalo, jestli si to ti moji žáci pamatují......;)
Leptis Magna v antice proslula jako „perla Afriky".Zprávy z Libye většinou informují o probíhajícím konfliktu nebo o ropném bohatství severoafrické země, málo kdo však ví, že Libye kromě černého zlata disponuje i jedinečnými archeologickými poklady.

Noc v Reykjavíku. Jak se baví v nejsevernějším městě Evropy?

21. srpna 2011 v 8:47 | Štefan Klíma
Orientace v tomto nejsevernejším městě na světe by vám neměla činit problémy, většina nočního života se odehrává v okolí hlavní třídy jménem Laugavegur.
Noc v Reykjavíku. Jak se baví v nejsevernějším městě?
Po bujaré party s šerým nebem bílé noci nad hlavou na vás čeká resuscitace v páře vystupující z termálních pramenů - nejseverněji položená metropole na světě, jejíž islandské jméno znamená "kouřová zátoka", nenechá nikoho spát.
Jak bydleli Vikingové

Magická hora Říp

11. června 2011 v 7:31 | Štefan Klíma

Magické hory Čech a Moravy, 1. díl: Proč by bylo dobré zapálit Říp?

"Zapalte ho, nechť hoří...! vzývá ve svém eseji botanik Jiří Sádlo. Že chce někdo zapálit Říp, naši národní kulturní památku, zní neznalým jako rouhání. Málokdo však dnes už ví, že mytická hora byla několik tisíciletí holá a že se zalesnila až koncem 19. století. Ke škodě všech budoucích poutníků...

Kam za krásami v Mexiku???

9. června 2011 v 21:18 | Štefan Klíma
Mexiko nabízí mnohem víc než přeplněná rekreační střediska. Prozkoumáte-li jiné oblasti, objevíte opuštěné pláže, pozůstatky dávných civilizací a okouzlující národní parky. Přestože výběr 'nejkrásnějších míst' je samozřejmě subjektivní a každému se líbí něco jiného, berte tuto nabídku jen jako inspiraci, kam se v Mexiku podívat:
1. Puerto Vallarta
Puerto Vallarta

Dvanáct nejkrásnějších přírodních zázraků České republiky

8. května 2011 v 15:54 | novinky.cz
Naše malá země ukrývá řadu přírodních krás. Od vysokých hor, nížin podél řek, se skalními městy na severovýchodě, na západě s termálními prameny, s rybníky a prosluněnými vinicemi ponouká k průzkumnickým výletům. Narazíte u nás na vodopády, pralesy, rašeliniště, písečné přesypy i step. Podívejte se s námi na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.
Milešovka

Evropská města hodna návštěvy

14. dubna 2011 v 18:58 | Štefan Klíma
Turisté často míří do nejpopulárnějších destinací a ostatní velká města přehlížejí. Škoda. Právě tam totiž mají šanci poznat každodenní život a místní kulturu. Přinášíme vám 10 měst, které byste neměli při svých cestách Evropou minout. Žebříček bez ohledu na pořadí sestavil cestovatelský server GlobalGrasshoper.com.

Hrady a zámky otevírají. Moravské památky 2011

2. dubna 2011 v 9:06 | Štefan Klíma
Jaké jsou nejnavštěvovanější památky na Moravě a ve Slezsku? Přináším přehled - najdete tu tipy na výlety, ceny vstupného, kdo má nárok a na jak velkou slevu a také kalendář plánovaných akcí v letošní sezoně.
Státní zámek Lednice
Otevřeno:
od května
Novinky: V plánu je otevření nových prostor, například historické dětské pokoje nebo muzeum loutek Milana Knížáka; chystají se také koncerty nebo divadelní představení
Vstupné: Plné vstupné je 150 Kč.
Slevy: 45% slevu mají děti, studenti a důchodci

Hrady a zámky otevírají. Díl první.

1. dubna 2011 v 16:26 | Štefan Klíma
Přináším přehled nejnavštěvovanějších památek v zemi. Najdete v něm ceny vstupného, kdo má nárok na jak velkou slevu, i tipy na novinky v programu pro děti i dospělé a také kalendář plánovaných akcí v letošní sezoně. Tentokrát se podíváme do Čech. Přehled moravských a slezských památek nadete v rubrice Cestování v sobotu.
V dubnu začíná turistická sezona pro většinu českých hradů a zámků. Na návštěvníky památek ale letos čeká o trochu vyšší vstupné: cena se zvedla nejčastěji o deset korun, někde i o dvacet nebo třicet. Památkáři totiž dostali menší příspěvek do státu, a tak se snaží dorovnat rozdíl za přispění návštěvníků. Na oplátku ale leckde nabízejí levnější rodinné vstupné nebo novinky v programu či upravenou otvírací dobu. Ceny za návštěvu většiny muzeí zůstávají beze změny.

JIHOČESKÝ KRAJ

Státní hrad a zámek Český Krumlov
Otevřeno: od dubna
Novinky: Hradní muzeum se otevřelo po 25 letech
Vstupné: Ceny za plné vstupné jsou: 1. trasa 150 Kč, 2. trasa 130 Kč, Hradní muzeum 100 Kč. Slevy: až o 60 % mají vstupnéČeský Krumlov levnější děti, studenti a důchodci. V nabídce je i speciální rodinné vstupné

Státní zámek Hluboká nad Vltavou
Otevřeno: celoročně
Novinky: Na zámku chystají šest přednášek k 350. výročí převzetí panství Schwarzenbergy
Vstupné: Cena za plné vstupné je 150 Kč.
Slevy:
50% slevu mají děti, studenti a důchodci, v nabídce je i speciální rodinné vstupné

Zemětřesení na Chebsku mohou být předzvěstí zrodu nového vulkánu

20. března 2011 v 8:30 | Štefan Klíma, LN
Jezero Lacheer See
Zdálo by se, že v poklidné střední Evropě něco takového jako vznik nové sopky vůbec nehrozí. Není to ale tak docela pravda. I odborníci připouštějí, že se tu riskantní oblasti nacházejí. Nejsou od nás ani tak moc daleko - jednou z nich je vulkanická oblast Eiffel v německém Porýní.
Mnozí geologové věří, že se tu v hlubinách stále nachází jeden ze silných konvekčních proudů tlačících zespodu na zemskou kůru, takže silná sopečná činnost se může kdykoliv obnovit.

Písek - kamenný most

12. března 2011 v 19:24 | Štefan Klíma
Kamenný most v Písku
Písek - Písek chce zažádat o zápis kamenného mostu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle starosty musí město vyzkoušet, jakou má tato významná česká památka šanci v konkurenci dalších světových unikátů. Písek je v pořadí už pátým jihočeským místem, které se o zápis své památky pokouší, uspěla zatím jenom dvě. Kamenný most přes řeku Otavu je nejstarším dochovaným mostem v Česku. Je dlouhý 111 metrů a na obou březích byl zakončen obrannými věžemi, které se nedochovaly. Vystavěný je v gotickém slohu, patrně ještě před koncem 13. století, jsou zde umístěny repliky barokních soch. Most je národní kulturní památkou.

Zemětřesení v Japonsku - aktualizováno

12. března 2011 v 15:48 | Štefan Klíma
Americká geologická služba uvedla, že hlavní japonský ostrov Honšú se posunul v důsledku otřesu o 2,4 metru. Podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii se posunula o 25 centimetrů i zemská osa.

Světový čas, aktuální počasí - celý svět v jednom

3. března 2011 v 21:40 | Štefan Klíma
V následujícím odkaze je vše v jednom - aktuální čas, aktuální počasí - 132 měst z celého světa:


PS Zuzko, dík ;)

Jak jsem se mýlil, aneb Madagaskar aktuálně a trochu smutně

22. února 2011 v 20:14 | Štefan Klíma
Mnoho lidí a dlouhou dobu i já /mýlil jsem se/ považuje Madagaskar za ráj na zemi s nedotčenou přírodou. Opak je bohužel pravdou: situace je dnes natolik tristní, že úroveň devastace přírody je zde jedna z největších v celé Africe.
Ostrov má přitom zcela jedinečný ekosystém, který se vyvinul po milionech let naprosté izolace. Odlišné klimatické podmínky v různých částech ostrova navíc vytvořily širokou škálu krajinných typů (od horských deštných pralesů po trnitý buš) s vysokou diverzitou fauny a flóry, která souvisí s endemismem madagaskarské přírody, a tvoří tak jednu z největších biodiverzit na světě. V čem je tedy problém?

DÚ 1.B, Jihočeský kraj - na pondělí 21.2.

18. února 2011 v 18:42 | Štefan Klíma
Níže jest seznam domácího úkolu. Prosím pouze o fakta v bodech !

9 nejhorších turistických pastí. Rady, jak se jim vyhnout

16. února 2011 v 18:11 | Štefan Klíma
V každém průvodci najdete místo, kam se rozhodně musíte podívat. Věřte, že tam nebudete sami. Za stejnou památkou proudí davy turistů z celého světa. Stojí opravdu za návštěvu? A nehrozí vám tam ušlapání? Přinášíme vám přehled nejhorších turistických pastí. A rady, jak se vyhnout masám.
Bez práce. Turističtí průvodci v Gíze.

Pyramidy v Gíze, Egypt
K jedné z největší turistické atrakci míří denně téměř 5 tisíc lidí.

Čína už je třetí nejnavštěvovanější turistickou destinací. Předčila Španělsko

11. února 2011 v 6:38 | Štefan Klíma
Čína se do roku 2020 stane nejoblbenějším turistickým cílem, předpovídají odborníci ze Světové organizace cestovního ruchu.
Čína už je třetí nejnavštěvovanější turistickou destinací světa
Čína nahradila Španělsko na třetím místě v žebříčku celosvětově nejnavštěvovanějších destinací. Prvenství patří stejně jako v minulosti Francii před USA.

Paříži, miluji tě. Co ve francouzské metropoli musíte navštívit?

6. února 2011 v 10:01
Pokud by existovala soutěž o nejlákavější valentýnskou destinaci, zvítězila by určitě Paříž. Nabízíme vám scénář netradičního víkendového pobytu a praktické tipy, které v žádném průvodci nenajdete.
Před návštěvou Paříže se musíte v prvé řadě rozhodnout, zda absolvujete klasické menu - Eiffelovka, Louvre, Notre Dame -, nebo chcete putovat po atrakcích, které běžní průvodci nezmiňují. I eventuální "klasiku" ale doporučujeme podat v poněkud odlehčené úpravě.

Rakousko II. - faktografie ZCR

18. prosince 2010 v 17:17 | Štefan Klíma

RAKOUSKO
- spolková republika

Hlavní město : Vídeň
Počet obyvatel : 8,3 miliónů
Náboženství : římskokatolické
Měna : Euro
Úřední jazyky: Němčina /Rakouská němčina vykazuje odchylky od němčiny !/
Obyvatelstvo: Rakušané, Němci, Chorvati, Slovinci, Češi, Maďaři
Rakousko vzniklo rozpadem Rakousko-Uherska v roce 1918.

Rakousko I. - Pokrmy se slavnou minulostí

18. prosince 2010 v 17:17 | Štefan Klíma
Vedle regionálních specialit najdeme na rakouských jídelních lístcích také mnoho pokrmů pocházejících ze zemí někdejší rakouské monarchie. Často ani sami Rakušané nevědí, jak zajímavou minulost mají jejich oblíbená jídla.
palačinky
Rakouská kuchyně
V různorodé rakouské kuchyni

Česká republika ;)

23. listopadu 2010 v 16:04 | Štefan Klíma
Na zajímavou propagaci České republiky mě upozornila Werisec. Děkuji a postupuji ji dál. Myslím, že stojí za to ;)

Londýn na mapách /3D/

17. listopadu 2010 v 21:14 | Štefan Klíma
Zajímavý odkaz na panoramatické mapy Londýna:

Drážďany 2010

17. listopadu 2010 v 9:58 | Štefan Klíma
Drážďany 2010.
V rubrice zeměpis je několik článků z minulého roku k tomuto tématu.  Letos jedeme 14. 14. 2010 v 8.00 od Obecního úřadu Horky n.J., návrat se předpokládá kolem 21.00 hodiny.

V propagaci turistického ruchu je co dělat

26. října 2010 v 8:56 | BD
Středočeský kraj se všemi svými významnými památkami je co do návštěvnosti mezi 15 českými regiony až na osmém místě. Turisté zpravidla skončí jen v Praze.

Lucembursko - ZCR

24. října 2010 v 11:28 | Štefan Klíma
LUCEMBURSKO
·       Lucemburské velkovévodství
·       Hlavní město : Lucemburk
·       Počet obyvatel : 443.000

Nizozemsko - ZCR

24. října 2010 v 11:01 | Štefan Klíma
NIZOZEMSKO
·       Nizozemské království
·       Hlavní město : Amsterdam
·       Počet obyvatel : 16,3 miliónů
·       Náboženství : katolické, protestantské
·       Konstituční monarchie

Belgie - ZCR

24. října 2010 v 10:22 | Štefan Klíma
BELGIE
·       Belgické království
·       Hlavní město : Brusel
·       Počet obyvatel : 10,1 miliónů
·       Náboženství : katolické 77 %
·       Federativní konstituční monarchie

Pobaltské republiky - ZCR

22. října 2010 v 17:03 | Štefan Klíma
LITVA

·         VZNIK 11. 3. 1990 - VYHLÁŠENÍ NEZÁVISLOSTI NA SSSR
·         HLAVNÍ MĚSTO : VILNIUS

Severní Evropa

22. října 2010 v 17:00 | Štefan Klíma
SEVERNÍ EVROPA

NORSKO

•           NORSKÉ KRÁLOVSTVÍ - VZNIK 7.6.1905, KONSTITUČNÍ A DĚDIČNÁ MONARCHIE
•           HLAVNÍ MĚSTO : OSLO    - neskloňuje se !

Orloj - 600 let - projekce

11. října 2010 v 21:15 | Štefan Klíma
Video:

Kometa letí kolem nás a bude vidět!

8. října 2010 v 21:38 | Štefan Klíma
Těsně kolem Země proletí kometa Hartley, vidět bude až do konce měsíce. Navíc kolem 18. října bude viditelná pouhým okem jako malý obláček. V ostatní dny nezapomeňte na dalekohled!

Norsko - zajímavosti z jiného soudku

7. října 2010 v 23:11 | Štefan Klíma, Michaela Bučková
Zní to jako science fiction: existuje země, kde jsou na tom ženy stejně jako muži. Norsko přitom bylo ještě před sto lety nejchudším státem Evropy a ženám byla vyhrazena jen kuchyně.

Golfský proud zpomaluje, aneb příjde zima tisíciletí?

6. října 2010 v 6:23 | Štefan Klíma
Evropu letos čeká nejstudenější zima tisíciletí. Předpovídá to polský klimatolog Michal Kowalewski z Institutu meteorologie i vodního hospodářství. Příčinou je podle listu Gazeta Wyborcza zpomalení toku Golfského proudu.

Zeměpis cestovního ruchu

29. září 2010 v 18:10 | Štefan Klíma
Další zajímavé odkazy pro čerpání informací:


Formy vlády - svět

12. září 2010 v 15:07 | Štefan Klíma
formy

Geografie cestovního ruchu

12. září 2010 v 14:02 | Štefan Klíma

Geografie cestovního ruchu

Cestovní ruch můžeme definovat jako specifickou formu mechanického pohybu obyvatelstva.

Královská cesta

14. června 2010 v 22:15 | Štefan Klíma
Královská cesta je název historické trasy centrem českého hlavního města Prahy, po které projížděli nastávající čeští králové ke korunovaci. Pojďme si ji projít opačným směrem.Výhodou takto zvolené trasy je mimo jiné to, že celou cestu jdete v poklidu z kopce. A taky na konci naší cesty je možnost se někde snáze občerstvit než na Pražské Hradu. 

Cestovní ruch v ČR

6. června 2010 v 15:04 | Štefan Klíma
Obsah:
1. cíl práce
2. podmínky pro cestovní ruch
3. rozdělení cestovního ruchu České republiky
4. nejvýznamnější regiony a destinace
5. nejsilnější klientela ACR a její nejoblíbenější destinace a regiony
6. zhodnocení cestovního ruchu v České republice
7. nové možnosti v nabídce cestovních kanceláří

9. použitá literatura

1) cíl práce

Cílem této práce je zmapovat informace o cestovním ruchu v České republice. Zkusit najít nějaké nové možnosti v nabídce cestovních kanceláří. Cílem je také naučit se vyhledávat informace z různých zdrojů (knihy, časopisy, internet,…).
2) jaké má Česká republika podmínky pro cestovní ruch?
 
 

Reklama