MOTTO
"Dej mi mladou duši, Pane. Ať nenaříká, nereptá. Dej, ať neberu moc vážně své pošetilé malé já. Dej mi, prosím, humor Pane a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života a umím druhé potěšit."

Vitamíny a jejich důležitost pro život

8. června 2014 v 11:44 | Štefan Klíma |  Zdraví
Dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Dr. Linus Pauling zastával názor, že vitamin C zvyšuje inteligenci, a je rozhodující pro celou řadu biochemických procesů spojených s mozkovou činností intelektu. S tímto názorem lze jen souhlasit, cožpak v těchto časech nepozorujeme morální pádtéto společnosti! Tohle snad může souviset s klesajícím intelektem, ten se obvykle projevuje hrubostí a sklony k násilí (násilí na stadionech...atd.). S nedostatkem vitaminu C souvisí i různé psychické problémy! Kupříkladu, každý čtvrtý Rakušan má alespoň jednou v životě psychické potíže. V této zemi zrovna tak jako u nás, prudce rostou případy psychických onemocnění, ročně je v tomto státěošetřeno přes 1,7 milionu pacientů s psychickou poruchou. Psychické problémy jsou přitom příčinou 20 procent všech případů předčasného odchodu do důchodu. Ano, o vitaminu C můžeme s jistotou prohlásit, že jde o elixír života, který chrání člověka před nemocemi a stárnutím. Lze s ním úspěšně léčit např. tyto nemoci:
* stres
* psychickou zátěž či fyzickou námahu
* psychické poruchy
* alergie
* metabolické poruchy (obezita, krevní tlak, cukrovka)
* revmatické choroby - např. bolesti kloubů
* autoimunitní onemocnění (revmatoidní artritida, Crohnova choroba)
* nádorová onemocnění v jakémkoliv stádiu


I když jen okrajově, musím se zde zmínit i o jiných základních vitaminech, které jsou pro náš organismus životnědůležité,podobně jako kyselina L-askorbová!

Vitamin A -Nejvíce je obsažen v rybím tuku, mrkvi, špenátu, dýni, kukuřici. Jeho nedostatek může zapříčinit šeroslepost a bolest očí (např. při přechodu ze tmy na světlo). Regeneruje pokožku a sliznice, takže úspěšně léčí těžké akné. Zasahuje do žláz s vnitřní sekrecí (štítná žláza).
Vtamín B1 -Vyskytuje se v celozrnném chlebu, v ořeších, luštěninách, medu, kvasnicích, bramborách, mléku, brokolici. Reguluje enzymy tj. látky podporující reakce organismu, které jsou zapojeny do využití sacharidů. Odbourává cukry, zajišťuje peristaltiku střev. Zlepšuje náladu, udržuje nervy v dobrém stavu, brání únavě, posiluje srdeční sval.
Vitamin B2 -Podporuje vidění za šera, působí příznivě na pokožku (vlasy a nehty), léčí bolavé koutky úst, chrání rohovku oka, slouží k dobré funkci jater. Zdrojem tohoto vitaminu jsou houby, jahody, meruňky, vejce, mandle, česnek, okurky.
Vitamin B3 - Má protialergické účinky, snižuje hladinu cholesterolu a tuků v krvi. Pravidelné užívání B3 výrazně pomáhá osobám trpící revmatoidní artritidou a osteoartrózou, přispívá k hojení poškozených kloubních chrupavek. Nejvíce ho obsahuje pivovarské droždí!
Vitamin B6 -Podílí se na látkové výměně, aktivuje hormony, snižuje podrážděnost a podporuje krvetvorbu. V malém množství vyrábí B6 střevní bakterie a poskytuje úlevu při premenstruačním syndromu. B6 je obsažena v listové zelenině, banánech, klíčcích, avokádu, vyskytuje se ve všech potravinách.
Vitamin B12 - Zúčastňuje se tvorby červených krvinek a syntézy DNA, jako jediný obsahuje kobalt. Je důležitý pro funkci nervové soustavy, i pro kostní dřeň. Jeho nedostatek způsobuje těžkou chudokrevnost (tzv. perniciózní anémii). Vyskytuje se v mořských řasách, býčích játrech, vejcích, mléku, jogurtech, hrachu a fazolích.
Vitamin E - Je to nejmocnější antioxidant rozpustný hlavně v tucích. Podporuje srdce, cévy, cévní cirkulaci, nervový systém, mozek, oči a kůži. Reguluje hladinu krevního cukru a působí proti křečím. Chrání buňky před poškozením, má pozitivní vliv na plodnost. Zvyšuje rezistenci vůči nádorovému bujení. Zabraňuje destrukci červených krvinek a zpomaluje proces stárnutí. Chrání plíce a ostatní orgány před působením škodlivin v ovzduší. Je obsažen v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, salátu a v mase savců.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama