MOTTO
"Dej mi mladou duši, Pane. Ať nenaříká, nereptá. Dej, ať neberu moc vážně své pošetilé malé já. Dej mi, prosím, humor Pane a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života a umím druhé potěšit."

Březen 2011

Zemětřesení na Chebsku mohou být předzvěstí zrodu nového vulkánu

20. března 2011 v 8:30 | Štefan Klíma, LN |  Zeměpis
Jezero Lacheer See
Zdálo by se, že v poklidné střední Evropě něco takového jako vznik nové sopky vůbec nehrozí. Není to ale tak docela pravda. I odborníci připouštějí, že se tu riskantní oblasti nacházejí. Nejsou od nás ani tak moc daleko - jednou z nich je vulkanická oblast Eiffel v německém Porýní.
Mnozí geologové věří, že se tu v hlubinách stále nachází jeden ze silných konvekčních proudů tlačících zespodu na zemskou kůru, takže silná sopečná činnost se může kdykoliv obnovit.

Písek - kamenný most

12. března 2011 v 19:24 | Štefan Klíma |  Zeměpis
Kamenný most v Písku
Písek - Písek chce zažádat o zápis kamenného mostu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle starosty musí město vyzkoušet, jakou má tato významná česká památka šanci v konkurenci dalších světových unikátů. Písek je v pořadí už pátým jihočeským místem, které se o zápis své památky pokouší, uspěla zatím jenom dvě. Kamenný most přes řeku Otavu je nejstarším dochovaným mostem v Česku. Je dlouhý 111 metrů a na obou březích byl zakončen obrannými věžemi, které se nedochovaly. Vystavěný je v gotickém slohu, patrně ještě před koncem 13. století, jsou zde umístěny repliky barokních soch. Most je národní kulturní památkou.

Zemětřesení v Japonsku - aktualizováno

12. března 2011 v 15:48 | Štefan Klíma |  Zeměpis
Americká geologická služba uvedla, že hlavní japonský ostrov Honšú se posunul v důsledku otřesu o 2,4 metru. Podle italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii se posunula o 25 centimetrů i zemská osa.

Světový čas, aktuální počasí - celý svět v jednom

3. března 2011 v 21:40 | Štefan Klíma |  Zeměpis
V následujícím odkaze je vše v jednom - aktuální čas, aktuální počasí - 132 měst z celého světa:


PS Zuzko, dík ;)