MOTTO
"Dej mi mladou duši, Pane. Ať nenaříká, nereptá. Dej, ať neberu moc vážně své pošetilé malé já. Dej mi, prosím, humor Pane a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života a umím druhé potěšit."

Únor 2011

Jak jsem se mýlil, aneb Madagaskar aktuálně a trochu smutně

22. února 2011 v 20:14 | Štefan Klíma |  Zeměpis
Mnoho lidí a dlouhou dobu i já /mýlil jsem se/ považuje Madagaskar za ráj na zemi s nedotčenou přírodou. Opak je bohužel pravdou: situace je dnes natolik tristní, že úroveň devastace přírody je zde jedna z největších v celé Africe.
Ostrov má přitom zcela jedinečný ekosystém, který se vyvinul po milionech let naprosté izolace. Odlišné klimatické podmínky v různých částech ostrova navíc vytvořily širokou škálu krajinných typů (od horských deštných pralesů po trnitý buš) s vysokou diverzitou fauny a flóry, která souvisí s endemismem madagaskarské přírody, a tvoří tak jednu z největších biodiverzit na světě. V čem je tedy problém?

DÚ 1.B, Jihočeský kraj - na pondělí 21.2.

18. února 2011 v 18:42 | Štefan Klíma |  Zeměpis
Níže jest seznam domácího úkolu. Prosím pouze o fakta v bodech !

9 nejhorších turistických pastí. Rady, jak se jim vyhnout

16. února 2011 v 18:11 | Štefan Klíma |  Zeměpis
V každém průvodci najdete místo, kam se rozhodně musíte podívat. Věřte, že tam nebudete sami. Za stejnou památkou proudí davy turistů z celého světa. Stojí opravdu za návštěvu? A nehrozí vám tam ušlapání? Přinášíme vám přehled nejhorších turistických pastí. A rady, jak se vyhnout masám.
Bez práce. Turističtí průvodci v Gíze.

Pyramidy v Gíze, Egypt
K jedné z největší turistické atrakci míří denně téměř 5 tisíc lidí.

Čína už je třetí nejnavštěvovanější turistickou destinací. Předčila Španělsko

11. února 2011 v 6:38 | Štefan Klíma |  Zeměpis
Čína se do roku 2020 stane nejoblbenějším turistickým cílem, předpovídají odborníci ze Světové organizace cestovního ruchu.
Čína už je třetí nejnavštěvovanější turistickou destinací světa
Čína nahradila Španělsko na třetím místě v žebříčku celosvětově nejnavštěvovanějších destinací. Prvenství patří stejně jako v minulosti Francii před USA.

Paříži, miluji tě. Co ve francouzské metropoli musíte navštívit?

6. února 2011 v 10:01 Zeměpis
Pokud by existovala soutěž o nejlákavější valentýnskou destinaci, zvítězila by určitě Paříž. Nabízíme vám scénář netradičního víkendového pobytu a praktické tipy, které v žádném průvodci nenajdete.
Před návštěvou Paříže se musíte v prvé řadě rozhodnout, zda absolvujete klasické menu - Eiffelovka, Louvre, Notre Dame -, nebo chcete putovat po atrakcích, které běžní průvodci nezmiňují. I eventuální "klasiku" ale doporučujeme podat v poněkud odlehčené úpravě.