MOTTO
"Dej mi mladou duši, Pane. Ať nenaříká, nereptá. Dej, ať neberu moc vážně své pošetilé malé já. Dej mi, prosím, humor Pane a milost, abych chápal vtip,
ať mám radost ze života a umím druhé potěšit."

Vánoce ve světě - pokračování - Čína,...

16. prosince 2009 v 3:17 | Štefan Klíma |  Vánoce
JAK SE ŘÍKÁ "VESELÉ VÁNOCE" V AFRICE?
"Gesee nde Kersfees" (Afrikánci), "Sinifisela Ukhisimusi Omuhle" (Zuluové), "Sinifisela Khisimusi Lomuhle" (Sv azijci), "Matswalo a Morena a Mabotse" (Sothijci).


ČÍNA

Vánoce se v Číně příliš neslaví. Ani vánoční zvyky neexistují. Období, které v Česku patří vánočním svátkům, to jsou v Číně běžné pracovní dny.

I když v Pekingu v některých velkých obchodech můžete vidět Santa Clause. Ale ten je tam kvůli západním turistům. Prostí Číňané o tomhle svátku nevědí. Existují dvě skupiny lidí, kterých se Vánoce nějak dotýkají. Jsou to čínští křesťané, kteří chodí do kostela na vánoční mši a rovněž někteří vysokoškoláci se snaží dodržovat západní svátky. Posílají si navzájem vánoční přání.

Někteří Číňané na Vánoce osvětlují své domy papírovými lampiony, které v menších verzích věší i na stromečky (vedle papírových řetězů a ozdůbek). Podobně jako v Americe rozvěšují čínské děti po domě ponožky a očekávají příchod Santa Clause, kterému říkají Dun Che Lao Ren - Vánoční stařec.

FINSKO

Dárky roznáší dárky veliký Ukko, pomáhají mu pidimužíci, kteří prý zlobivé děti odnášejí do svého ledového království.
Finové jako my prožívají vánoční generální úklid. Na Štědrý den ráno se jí rýžová kaše a pije švestkový džus. Často se také na Štědrý den chodí na hřbitov zapáli svíčku svým drahým zesnulým.

Před návštěvou Santy se většinou jde rodina ještě na chvíli "ohřát" do sauny.

RUSKO

Na rozdíl od České republiky, kdy se tento den nemusí do práce, je v Rusku 24. prosinec úplně obyčejný den. Pravoslavné Vánoce připadají stejně jako v Bulharsku na 6. a i 7. ledna. Většina ruských zvyků se však zapomněla po roce 1918, kdy došlo k zákazu slavení Vánoc. Rusové tak oslavují zejména Nový rok a většina z nich si dárky předává právě v tomto dni.

V Rusku dárky naděluje Mrazík se Sněhurkou, Vánoce se tam slaví 1. nebo 6. a 7.ledna. Původně nebyl Mrazík s Vánocemi spojován, to přišlo až v 18. stol.

Ještě na počátku 20. stol. nacházely děti vánoční dárky pod polštářem, dnes je rodiče kladou k ustrojenému stromku-jolce a děti věří, že jsou od dědy Mráze. U vánočního stromku se schází celá rodina, zpívá a tančí. O tomto svátku se podává vepřová pečeně s křenem nebo krocan s pohankovou kaší. Na stole samozřejmě nechybí ani slané zákusky, nakládané okurky, zelenina a vodka.

MEXICO

Vánoční oslavy v Mexiku se dost liší od našich, jsou velmi veselé a hlučné.

Vánoční oslavy v Mexiku se značně liší od evropských představ o důstojné oslavě narození malého Ježíška. První známkou blížících se Vánoc jsou stánky s kouřícími kamínky vytápěnými dřevěným uhlím a s lacinými pestrobarevnými hračkami pro děti.

Stromky se dovážejí z Kanady a jsou velmi drahé, proto má většina lidí místo stromku tzv. pinata, tj. velký hliněný džbán na vodu, který je bohatě ozdobený a plný hraček a dárků. Pinatu věší na dveře a její rozbití je vyvrcholením vánočních oslav.

Vánoční hra začíná průvodem se svíčkami, kterého se zúčastňují všichni členové. Děti se zapálenými svíčkami procházejí ztemnělým domem, klepou na dveře a zpívají koledu o Svaté rodině marně hledající útulek v Betlémě. Všechny dveře jsou zamčeny, stejně jako srdce lidí, kteří odmítli vpustit Marii a Josefa do svého domu. Nakonec průvod přijde k místu, kde je zavěšena pinata. Dveře jsou otevřené a všichni vcházejí dovnitř. Děti se snaží za bujarého veselí pinatu rozbít dřevěnými hůlkami, dokud se jim to nepodaří a celý obsah se nevysype na zem. Každý si z hraček, píšťalek, cukroví a jiných dárků vybere, co se mu líbí. Vánoční dárky totiž nejsou označeny lístečky se jmény obdarovaných, a tak záleží nejen na šikovnosti a štěstí, ale často i na ostrých loktech.

Mexické oslavy vánočních svátků patří k těm nejveselejším a nejhlučnějším v křesťanském světě.


JAPONSKO

Ty pravé "vánoce" pro Japonce znamenají nikoliv Vánoce, ale až oslavy v souvislosti s příchodem Nového roku-Osogacu. Lidé si před novým rokem posílají pohlednice, kde nechybí motiv zvířete, jehož rok právě přichází, rok 2001 je rokem Hada. Na pohlednicích je již předtištěno poděkování za pomoc, kterou jim dotyčný v uplynulém roce poskytl a zdvořilá žádost o laskavou přízeň dotyčné osoby na příští rok. Před domy nechybí novoroční ozdoba vyrobená z větví borovic a bambusů.

Během novoročních oslav si Japonci pochutnávají na rýžových hnětenkách omoci , často se též podává speciální želatina vyrobená z ryb. O půlnoci na nový rok lidé navštěvují buddhistické chrámy, které 108 krát zazvoní. Především letos se očekává, že většina Japonců bude vyhlížet první paprsky slunce, k němuž se pomodlí.


Vánoce jak je známe my vám snad připomenou jen výkladní skříně obchodu, kde tančí malí robotci a la Santa Claus. Japonci si sice navzájem obdarovávají tak jako v Americe, odkud tento zvyk převzali (není to ovšem pravidlem v každé zdejší domácnosti), nic hlubšího ale pro ně Vánoce neznamenají.


NOVÝ ZÉLAND

Většina Novozélanďanů si přivezla zvyky ze země svého původu, takže oslavy Vánoc se liší téměř v každé rodině. Přípravy na vánoce jsou v plném proudu už od začátku prosince, kdy se v televizích a radiích rozezní koledy a výlohy obchodních domů navzdory letnímu počasí ovládnou sněhové vločky, sněhuláci a Santa Clausové na saních.

Samotné svátky začínají 25.prosince, ale již 24. se v podvečer konají vánoční mše. Děti nezapomenou za okno pověsit speciální červenou punčochu, do které jim Santa Claus přes noc nadělí dárky.

Největší rozdíl v oslavách Vánoc je jistě v jejich masovosti. Novozélandské Vánoce jsou jedna velká show. Už od poloviny prosince nejsou za volanty autobusů výjimkou řidiči v červeném kostýmu s bílým plnovousem, u vchodu do každého většího obchodu sedí alespoň jeden Santa Claus, který nesmí chybět ani na předvánočních mítincích, kde se davově zpívají koledy.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 coach outlet coach outlet | E-mail | Web | 14. prosince 2010 v 8:47 | Reagovat

A smile can make people happy, an experience that people can avoid detours.

2 blblblblblblblblblblblblblbbl blblblblblblblblblblblblblbbl | 17. prosince 2010 v 20:37 | Reagovat

ok jaaikj

3 záchod záchod | 28. prosince 2010 v 18:42 | Reagovat

Santa Claus se posral :-D  :-D  :-D  :-D  :-D  O_O  O_O  O_O  :-!  :-!  :-x  :-x  :-x  :-x  :-D  :-D  :-D  :-)  :-)  :-)

4 bhwr bhwr | 14. prosince 2011 v 10:07 | Reagovat

:-D  8-O  :-P  :-!  ???  O_O  [:tired:]  :D  ???  :-!  :-|  :-P  :-x  :-?  8-)  8-O  :-D  ;-)  :-(  :-)  :-D  8-O  8-)  :-?  O_O  [:tired:]  :-!

5 ☺☻♥♦♣♠•◘○ ☺☻♥♦♣♠•◘○ | 15. prosince 2011 v 18:24 | Reagovat

je to užitečný :-)  :-D  8-O  8-)  :-?  :-x  :-P  :-|  :D  O_O

6 gfhh gfhh | 6. prosince 2012 v 16:59 | Reagovat

:-D  8-O  :-?

7 Shine Shine | 18. prosince 2017 v 18:08 | Reagovat

DOBRÉÉÉÉÉÉÉÉ

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama